خانه / سپتیک تانک پلی اتیلن / سپتیک تانک پلی اتیلن | فرمول و نحوه محاسبه حجم و ظرفیت سپتیک پلی اتیلنی

سپتیک تانک پلی اتیلن | فرمول و نحوه محاسبه حجم و ظرفیت سپتیک پلی اتیلنی

سپتیک تانک پلی اتیلن

سپتیک تانک پلی اتیلن یک واحد پیش تصفیه فاضلاب جهت کاهش بار آلودگی و مواد آلی موجود در فاضلاب ویکی از روش های نخستین تصفیه فاضلاب می باشد.سپتیک  معمولا جهت تصفیه فاضلاب اجتماعات کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.

محاسبه ظرفیت سپتیک تانک  

معمولا از سپتیک  برای فاضلاب های بهداشتی استفاده می شود . بنابراین در اینجا روش محاسبه ظرفیت سپتیک برای فاضلاب های بهداشتی ارائه شده است. براساس استانداردهای BS6297   ظرفیت تانک از رابطه زیر محاسبه می شود.

V=2000+C*P

که در رابطه فوق V حداقل حجم بر حسب لیتر , C سرانه تولید فاضلاب در هر شبانه روز بر حسب لیتر و P تعداد  نفرات تحت پوشش بر حسب نفر می باشد . بنابراین جهت تعیین ظرفیت تانک پلی اتیلن مورد نیاز ابتدا باید حجم فاضلاب تولیدی روزانه را محاسبه نمود . حجم فاضلاب بهداشتی معمولا به تعداد افراد تحت پوشش بستگی مستقیم دارد . در جدول زیر  سرانه تولید فاضلاب به ازای هر نفر در شرایط مختلف آمده است .

ردیف محل واحد محدوده مقدار معمول
                                                                                              لیتر در روز
1 واحدهای مسکونی نفر 150-80 120
2 ویلا های تفریحی نفر 200-120 150
3 ساختمانهای اداری نفر پرسنل 8 ساعته 60-30 50
نفر پرسنل 24 ساعته 100-70 90
4 کارخانه و کارگاههای صنعتی نفر کارگر 8ساعته 60-30 50
نفر کارگر 8ساعته با استحمام 120

-90

110
5 کارگاههای ساختمانی نفر پرسنل  8ساعته 80-40 60

 

مکانیزم عملکرد   (سپتیک تانک پلی اتیلنی) 

فاضلاب از طریق لوله ورودی وارد تانک پلی اتیلن می شود و از طریق دیواره جدا کننده از بخش دوم مخزن جدا می شود . این قسمت حجمی معادل 2/3  از کل حجم تانک  را شامل می شود . با ورود فاضلاب به این بخش مواد معلق ذرات خارجی به سبب وزن بیشتر خود به سمت پایین حرکت کرده و در کف مخزن ته نشین می شوند و روغن و چربی ها به دلیل وزن کم به سمت بالا حرکت نموده و بروی سطح شناور می شود .

تجمع مواد ته نشین شده در کف مخزن باعث ایجاد توده ای از لجن شده و میکر و ارگانیسم ها و باکتر ی ها در آن تکثیر یافته و رشد می کنند .

واکنش بیولوژیکی که در جریان تکثیر و رشد آنها اتفاق می افتد باعث می شود که مواد آلی آلاینده تجزیه شده و به مواد معدنی و نمک تبدیل شود . انجام این واکنش در ضمن باعث تبدیل حجم قابل توجهی از لجن به بیو گاز و کاهش حجم لجن شود .بیو گاز تولید شده عمدتا گاز متان و هیدروژ ن سولفوره می باشد .

گاز متان درون سپتیک ضمن کمک به تجزیه مواد  آلی درون تانک فاضلاب از طریق ونت هوایی که بالای تانک تعبیه می گردد به بالاترین نقطه ساختمان هدایت می گردد .

مزایای سپتیک تانک پلی اتیلنی :

 • مقاومت بسیار بالا در برابر خوردگی شرایط محیطی نا مناسب
 • آب بندی کامل و عدم انتشار هیچ گونه آلودگی
 • امکان مدفون ساختن به دلیل دیواه بسیار مقاوم در مقابل فشارهای وارده از سوی خاک اطراف سپتیک تانک
 • سرعت بالا در ساخت , نصب و راه اندازی
 • امکان دفن در زیر زمین با هدف انتقال ثقلی فاضلاب به تانک  و جلوگیری از اشغال فضای مفید
 • سبک بودن و سهولت در حمل و نصب
 • امکان جا به جایی سپتیک  حتی بعد از چند سال پس از نصب و راه اندازی اولیه
 • سهولت بهره برداری و تخلیه لجن از سپتیک تانک به سبب دارا بودن دریچه های بازدید و تخلیه لجن
 • دارا بودن پوشش ضداشعه ماورا بنفش ANTIUV
 • ایزولاسیون کامل و بدون بو
 • عدم نیاز به عملیات ساختمانی در محل برای ساخت

موارد کاربرد سپتیک تانک  

از دستگاه سپتیک در پروژ ه های مختلف جهت تصفیه فاضلاب آپارتمانها و ساختمانهای مسکونی  ویلایی  هتلها و مراکز درمانی بیمارستانها کارخانجات فاضلاب های شهری و روستایی مراکز آموزشی پادگان ها پایانه های مسافربری کارگاه های صنعتی کمپ های کارگری و مهندسی جمع آوری و دفع فاضلاب های شهری جمع آوری آبهای سطحی انتقال فاضلاب صنعتی مصارف کشاورزی و زهکشی – پل های پلی اتیلن و .. استفاده می شود.

مهم ترین عاملی که موجب انتخاب سپتیک تانک  به عنوان یک تصفیه خانه کوچک می شود عبارت است از کم بودن جمعیتی که فاضلاب آنها به تصفیه خانه می سد . به جز عامل اصلی یعنی کمی جمعیت جهت انتخاب سپتیک ممکن است علل دیگری نیز موجب کوچک انتخاب نمودن طرح تصفیه فاضلاب گردند این عوامل عبارتند از:

1 – عدم نیاز به تصفیه کامل : گاهی ممکن است به علت وجود منابع طبیعی با ظرفیت تصفیه زیاد  مانند رودخانه یا دریا بتوان از ایجاد بعضی واحدهای تصفیه خانه خود داری و در هزینه سرمایه گذاری اولیه جهت فاضلاب ثانویه صرفه جویی نمود در این صوت فاضلاب را به صورت ناقص از طریق استفاده از یک دستگاه سپتیک  تصفیه کرد و بقیه عمل تصفیه را به منابع طبیعی میگذراند .

2- علل اقتصادی : در بر خی موارد ممکن است به علت عدم امکان مالی و نیاز اجتناب ناپذیری به صرفه جویی , موقتا از ساختن چند واحد تصفیه خانه صرفه جویی نمود .

3- نوع آلودگی فاضلاب : برای تصفیه فاضلاب های صنعتی ممکن است به علت نوع آلودگی تنها نیاز به ایجاد چند واحد برای تصفیه خانه گردد و ساختمان آن کوچک طراحی شود .

روش نصب سپتیک تانک پلی اتیلنی

سپتیک تانک ها  بصورت دفنی و زمینی نصب می شوند,اما در بیشتر موارد ورودی فاضلاب به تانک در زیر زمین واقع شده است.و ما مجبور به نصب مخزن پلی اتیلن به صوت دفنی هستیم.

قبل از نصب مخزن باید توانایی حمل بار خاک اطراف و سربارهای احتمالی را بررسی کنیم.

 • ابتدا زمین را به طول یک متر بیشتر از طول مخزن پلی اتیلنی حفر می نماییم,عمق گود باید حداقل برابر ارتفاع تانک به اضافه عمق لوله ورودی باشد.
 • در صورتیکه محل مقاومت کافی را دارد,یک لایه بتن مگر با عیار 150کیلو گرم بر متر مربع در کف گود اجرا می نماییم .(باید کاملا تراز باشد)
 • مخزن  با جرثقیل در گود قرار می دهیم .
 • لوله های ورودی و خروجی و خروجی بیو گاز را متصل می کنیم.
 • خاک مازاد را سرند کرده,بطوریکه عاری از هر گونه ذرات ریگ و سنگدانه باشد.
 • خاک سرند شده را به صورت دستی یا با وسیله مکانیکی در اطراف مخزن پلی اتیلن دوجداره ریخته,بایدتوجه شود که خاک را نباید مستقیما روی آن ریخت.

اجزای سپتیک تانک پلی اتیلنی

سیستم ورودی فاضلاب: شامل لوله و بافل (میانگیر) ورودی است.

 • مخزن اولیه سپتیک :که بیشترین حجم مخزن پلی اتیلن را به خود اختصاص داده ومعمولا 70_60% حجم کل تانک مربوط به این بخش است.
 • دیواره جدا کننده:که باعث جلوگیری از ورود لجن ,چربی و روغن های شناور به مخزن زلال سازی می شود.
 • مخزن زلال سازی:این مخزن 30%حجم کل را شامل می شود و در آن تجمع می یابد.
 • خروج بیوگاز:از طریق این مجرا گازهای تولید شده ناشی از فرایندهای بیهوازی تصفیه فاضلاب که عمدتا متان است از سپتیک خارج می گردد.
 • سیستم خروجی فاضلاب:شامل بافل ولوله خروجی می باشد.

انواع سپتیک تانک  پلی اتیلنی

سپتیک تانک ها معمولا از نظر جنس به چهار دسته تقسیم می شوند:بتنی,آجری,پلی اتیلنی و فایبر گلاس.

اگرچه فرآیند تصفیه آنها با یکدیگر مشابه است اما هرکدام دارای مزایا و معایبی هستند واز نظر هزینه خرید , سهولت نصب, بهره برداری ,سرعت ساخت,دوام , آب بندی ومقاومت بدنه متفاوت هستند.

مکان یابی سپتیک تانک 

توجه شود که دور از نهر ها و آبگیرها باشد و در سطحی هموار ساخته شود.در جهت مخالف وزش باد های غالب ساخته شود. طول انباره را دو تا چهار برابر پهنای آن انتخاب می کنیم.عمق موثر برای انباره تانک باید یک تا دو متر باشد.(عمق موثر سپتیک عبارتست از فاصله آزاد فاضلاب تا کف تانک)فاصله سطح فاضلاب تا سقف انباره سپتیک باید حداقل 40 -30 سانتی متر باشد.

بمنظورخروج گازهای ایجاد شده ازتجزیه فاضلاب در فضای تانک,ازلوله ای به قطر10 سانتیمتر استفاده می شود . همچنین برای جلوگیری از ورود و یا افتادن جانوران و پرندگان به لوله تهویه دو کار صورت می گیرد ، یا در انتهای آن توری نصب می کنند و یا با نصب زانوی 90درجه در امتداد دهانه  خروجی لوله تهویه را به طرف زمین بر میگردانند.

به جهت جلوگیری از حرکت اغتشاشی فاضلاب ورودی به سپتیک که امکان دارد موجب خروجی کف ناشی از عمل تجزیه فاضلاب گردد از مانع استفاده می کنند.این مانع ممکن است با نصب سه راهی و تغییر جهت دادن لوله ورودی داخل سپتیک تانک از حالت افقی به عمودی عملی گردد. معمولا انتهای لوله ورودی را حدود 30 سانتی متر و انتهای لوله خروجی فاضلاب را 45 سانتی متر پایین تر از سطح آزاد فاضلاب نصب می کنند.

– علل اقتصادی : در برخی موارد ممکن است به علت عدم امکان مالی و نیاز اجتناب ناپذیری به صرفه جویی , موقتا از ساختن چند واحد تصفیه خانه صرفه جویی نمود .

3- نوع آلودگی فاضلاب : برای تصفیه فاضلاب های صنعتی ممکن است به علت نوع آلودگی تنها نیاز به ایجاد چند واحد برای تصفیه خانه گردد و ساختمان آن کوچک طراحی شود .

موارد بسیار مهمی که قبل از نصب سپتیک تانک باید مورد بررسی قرار گیرد:

 

 • فاصله سپتیک تا ساختمان باید حداقل 3 متر باشد.
 • عمق نصب تانک  باید به طریقی باشد که خروجی فاضلاب به صورت ثقلی وارد لوله ورودی سپتیک تانک شود.
 • در صورتیکه خروجی پساب سپتیک  وارد زمین یا خاک می شود ,زمین مورد نظر باید حداقل 10 متر از ساختمان فاصله داشته باشد و حداقل 30 متر از چاه های آب فاصله داشته باشد.
 • در صورتیکه در محل نصب امکان تردد ماشین آلات سنگین وجود دارد ,توصیه می شود به وسیله فنس جدا سازی صورت گیرد.
 • زیر سازی و رگلاژ محل نصب سپتیک فاضلاب ضروری است.
 • تانک پلی اتیلن به صورت افقی وعمودی بار ترافیک و بدون تحمل بارترافیک تولید می گردد.

اصلی ترین موارد کاربرد سپتیک تانک

 

_ پیش تصفیه و تصفیه مقدماتی فاضلاب بهداشتی واحد های مسکونی مجتمع های تجاری , اداری, هتل ها و .. به دلیل قوانین شهرداری و سازمان حفاظت محیط زیست .

– حذف ذرات قابل ته نشینی , چربی و روغن های موجود در فاضلاب رستوران و سالن های غذا خوری جهت جلوگیری از پرشدن سریع چاه جذبی و گرفتگی لوله ها به سبب تجمع چربی و ذرات درشت قابل ته نشین.

 • متعادل سازی و پمپاژ فاضلاب در سیستم های تصفیه فاضلاب .

روشهای مختلف دفع پساب سپتیک تانک در محیط زیست

دفع پساب در زمین : در صورتیکه سطح آب زیر زمینی پایین و امکان ایجاد چاه جذب کننده فاضلاب موجود باشد . در صورتیکه سطح آب زیر زمینی بالا باشد و زمین از نفوذپذیری زیادی برخوردار نباشد . باید پساب را زیر زمین توسط شبکه زهکش پخش نمود .

 • وارد کردن پساب به فاضلاب شهری : پس از انجام عملیات پیش تصفیه در سپتیک تانک  پساب خروجی را به فاضلاب شهری جهت عملیات تکمیلی تصفیه هدایت نمود .نگهداری سپتیک تانک

نگهداری سپتیک تانک 

در مورد فاصله زمانی لازم برای تخلیه سپتیک رقم معینی نمی توان پیشنهاد نمود زیرا بستگی به شرایط کیفیت و کمیت فاضلاب خام دارد . بطور کلی اگر ظرفیت درست حاسبه شده باشد و از ریختن آشغال به داخل فاضلاب جلوگیری شود ممکن است این فاصله زمانی تا بیش از یکسال نیز طول بکشد هیچ نوع مواد ضد عفونی نباید در جریان تصفیه و کار سپتیک به داخل آن ریخته شود . زیرا باعث از بین رفتن باکتریها می گردد . تخلیه و تمیز کردنسپتیک را می توان بوسیله پمپ انجام داد . البته ممکن است فاضلاب سطحی و لجن موجود را با وسایل دستی و حتی زهکشی نیز از سپتیک خارج ساخت. هنگام تخلیه نبایستی تمام مواد لجنی تانک را بیرون کشید، چون در این عمل غیر ضروری بوده و از آن گذشته وجود مقداری از مواد لجنی از مواد آلی دارای باکتری در سپتیک لازم است . البته مواد ریزدانه و مواد غیر قابل تجزیه بایستی حتما تخلیه و خارج گردند .


شرکت آبنوس مکانیک بعنوان شرکت های تولید کننده سپتیک تانک های پلی اتیلن یا چاه سپتیک آمادگی لازم جهت ارائه قیمت مناسب و محصول با کیفیت به مشتریان عزیز را دارد.

طراحی سپتیک تانکانواع سپتیک تانکسپتیک تانک پلی اتیلنقیمت سپتیک تانک

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *